Candidates

This is a list of every riding in Alberta that was contested in this election for their party. If there is no name for a riding here or a riding does not appear, it means that this party did not endorse a candidate for that constituency.

Independent Logo.png
Independent Logo.png

A. Taylor

Clearwater

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Ambrose Gray

Beaver River

Independent Logo.png
Independent Logo.png

D. McMillan

Claresholm

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Frederick Morrison

Vegreville

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Cloakey

Olds

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Hudson

Wainwright

Independent Logo.png
Independent Logo.png

H. Gerow

Redcliff

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Henry Jarrett

Cochrane

Independent Logo.png
Independent Logo.png

James Lowery

Alexandra

Independent Logo.png
Independent Logo.png

John MacDonald

Little Bow

Independent Logo.png
Independent Logo.png

O. Travers

Grouard

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Robert Campbell

Rocky Mountain

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Thomas Tweedie

Calgary (Centre)

Independent Logo.png
Independent Logo.png

William Blair

Ribstone

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Albert Ewing

Edmonton

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Angus MacDonald

Lacombe

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Edward Michener

Red Deer

Independent Logo.png
Independent Logo.png

G. Sexsmith

Didsbury

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Curry

Leduc

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George McElroy

Gleichen

Independent Logo.png
Independent Logo.png

H. Verge

Edson

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Herbert Crawford

Edmonton (South)

Independent Logo.png
Independent Logo.png

James Wood

Athabasca

Independent Logo.png
Independent Logo.png

John Stewart

Lethbridge City

Independent Logo.png
Independent Logo.png

R. Bennett

Victoria

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Robert Patterson

Macleod

Independent Logo.png
Independent Logo.png

W. Bentley

Acadia

Independent Logo.png
Independent Logo.png

William Griesbach

Edmonton

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Albert Robertson

Hand Hills

Independent Logo.png
Independent Logo.png

C. Jensen

Cardston

Independent Logo.png
Independent Logo.png

F. Armitage

Pembina

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Barker

Lac Ste. Anne

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Gordon

Ponoka

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Morris

Stettler

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Harold Riley

Bow Valley

Independent Logo.png
Independent Logo.png

J. Clark

Vermilion

Independent Logo.png
Independent Logo.png

John Cooper

Nanton

Independent Logo.png
Independent Logo.png

L. Garneau

St. Paul

Independent Logo.png
Independent Logo.png

R. Hughson

Whitford

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Samuel Hillocks

Calgary (North)

Independent Logo.png
Independent Logo.png

W. Scott

Warner

Independent Logo.png
Independent Logo.png

William Ives

Taber

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Alpheus Patterson

Peace River

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Conrad Weidenhammer

Stony Plain

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Fred Archer

Innisfail

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Campbell

Wetaskiwin

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Hoadley

Okotoks

Independent Logo.png
Independent Logo.png

George Stanley

High River

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Hector Landry

St. Albert

Independent Logo.png
Independent Logo.png

James Hyndman

Sturgeon

Independent Logo.png
Independent Logo.png

John Kemmis

Pincher Creek

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Nelson Spencer

Medicine Hat

Independent Logo.png
Independent Logo.png

R. Rushton

Camrose

Independent Logo.png
Independent Logo.png

Thomas Blow

Calgary (South)

Independent Logo.png
Independent Logo.png

W. Watson

Sedgewick

Independent Logo.png
Independent Logo.png

William Wilson

Coronation