Edmonton

Incumbent

Clayton Adams

Social Credit

Ernest Manning

Social Credit

Louis Heard

Social Credit

Elmer Roper

Co-operative Commonwealth

James Prowse Jr.

Liberal Party

Winner

Social Credit

Edgar Gerhart

Social Credit

Ernest Manning

Liberal Party

James Prowse Jr.

Social Credit

Joseph Ross

Co-operative Commonwealth

Elmer Roper

Liberal Party

Harold Tanner

Progressive Conservative

John Page

Candidates

Social Credit

First Round:

17022

Final Round:

6505

Ernest Manning

Co-operative Commonwealth

First Round:

6632

Final Round:

6505

Elmer Roper

Social Credit

First Round:

769

Final Round:

5895

Edgar Gerhart

Liberal Party

First Round:

875

Final Round:

4921

Harold Tanner

Liberal Party

First Round:

1340

Final Round:

André Dechêne

Social Credit

First Round:

1135

Final Round:

Harry Carrigan

Progressive Conservative

First Round:

1060

Final Round:

Marshall Manning

Communist

First Round:

824

Final Round:

Bernard Swankey

Co-operative Commonwealth

First Round:

658

Final Round:

Robert Atkin

Co-operative Commonwealth

First Round:

619

Final Round:

Roy Jamha

Liberal Party

First Round:

608

Final Round:

Duncan Innes

Progressive Conservative

First Round:

432

Final Round:

Marcel Lambert

Co-operative Commonwealth

First Round:

413

Final Round:

Norman Finnemore

Progressive Conservative

First Round:

272

Final Round:

Mrs. Arnold Taylor

Progressive Conservative

First Round:

105

Final Round:

Edward Sturrock

Liberal Party

First Round:

7264

Final Round:

6505

James Prowse Jr.

Social Credit

First Round:

1757

Final Round:

6505

Joseph Ross

Progressive Conservative

First Round:

2212

Final Round:

5504

John Page

Social Credit

First Round:

1381

Final Round:

Ambrose Holowach

Liberal Party

First Round:

1136

Final Round:

Peter Lazarowich

Social Credit

First Round:

1126

Final Round:

Stella Baker

Social Credit

First Round:

834

Final Round:

Williston Haszard

Liberal Party

First Round:

819

Final Round:

Cora Casselman

Liberal Party

First Round:

632

Final Round:

Laurette Douglas

Co-operative Commonwealth

First Round:

612

Final Round:

Arthur Thornton

Co-operative Commonwealth

First Round:

500

Final Round:

Floyd Johnson

Progressive Conservative

First Round:

430

Final Round:

Frederick Mitchell

Co-operative Commonwealth

First Round:

383

Final Round:

Winnifred Scott

Progressive Conservative

First Round:

189

Final Round:

John Smith

Vote Breakdown

Voter Turnout

Constituency Map

Contact the APAH

1280px-YouTube_play_buttom_icon_(2013-20
Facebook.png
Patreon Icon [4177] - Green.png
Twitter.png

Accessibility for Albertans. Accountability for politicians.